NUKE-Liiga käynnistää Suomen ensimmäisen CS2 junioriliigan syksyllä 2025

Suomen e-urheiluun on tulossa historiallinen uudistus, kun NUKE-Liiga – Nuorten Kilpapelaajien E-Urheiluliiga käynnistyy syksyllä 2025. Kyseessä on maan ensimmäinen CS2 junioriliiga, joka on suunnattu erityisesti 13–17-vuotiaille nuorille pelaajille. Liigan tavoitteena on tarjota kasvualusta tulevaisuuden huippupelaajille ja samalla kehittää koko suomalaisen e-urheilun nuorisotoimintaa.

NUKE-Liigan taustalla on huoli suomalaisen CS2-skenen tulevaisuudesta. Vaikka nuoria lahjakkuuksia on paljon, kilpailullisia ympäristöjä on ollut tarjolla liian vähän. Liigan perustajat haluavat madaltaa kynnystä perustaa juniorijoukkueita ja luoda mahdollisuuksia kilpapelaamiseen jo nuoresta iästä alkaen. Liigavastaava Eemeli “Woomera” Ikonen korostaa, että kyse on ruohonjuuritason kehittämisestä: mitä enemmän nuoria saadaan mukaan ohjattuun toimintaan, sitä vahvemmaksi kasvaa suomalaisen e-urheilun tulevaisuus.

Ensimmäisellä kaudella mukana on kahdeksan organisaatiota, jotka ovat tarttuneet rohkeasti uuteen konseptiin. Mukana nähdään ENCE, EXEN, HAVU, Heimo, Incoach, JANO, Kuusamo.gg ja Rounds.gg. Runkosarja pelataan 14. lokakuuta – 27. marraskuuta 2025, minkä jälkeen neljä parasta joukkuetta etenee joulukuun alun välieriin. Kausi huipentuu LAN-finaaliin 13. joulukuuta ENCEn toimistolla. Kaikki ottelut lähetetään suorana NUKE-Liigan Twitch- ja YouTube-kanavilla, mikä mahdollistaa nuorten kilpailun seuraamisen ympäri Suomen.

NUKE-Liiga ei ole merkityksellinen vain pelaajille. Se toimii kasvualustana myös uusille valmentajille, selostajille, tuottajille ja markkinoinnin osaajille, jotka haluavat kehittää uraansa e-urheilussa. Toteutusta tukevat muun muassa KAMK, Jamk, Rounds ja JANO, ja HAVU on vastannut liigan visuaalisesta ilmeestä ja nimen kehittämisestä. Tämä tekee liigasta monipuolisen projektin, jossa yhdistyvät kilpapelaaminen, koulutus ja nuorisotyö.

Osa mukana olevista joukkueista etsii vielä pelaajia, joten nuorilla on edelleen mahdollisuus päästä mukaan. Lisäksi NUKE-Liigan vapaaehtoistehtävien rekrytoinnit avataan pian, mikä tarjoaa väylän e-urheilun pariin myös niille, jotka eivät tähtää pelaajauralle.

Syksyn pilottikausi on vasta alkua. Järjestäjien tavoitteena on toteuttaa kaksi kautta lisää vuoden 2026 aikana ja kasvattaa osallistuvien organisaatioiden määrää. Pitkällä aikavälillä NUKE-Liiga voi toimia merkittävänä ponnahduslautana nuorille suomalaisille, jotka haaveilevat kansainvälisestä urasta kilpapelaamisen parissa.

NUKE-Liigan somekanavia löytyy nimellä @nukeliiga, ja niiden kautta voi seurata uutisia, pelaajahakuja ja ottelutapahtumia. Syksystä 2025 alkaen suomalaisilla nuorilla on ensimmäistä kertaa oma, virallinen CS2 junioriliiga, joka voi nostaa maan takaisin kansainvälisen e-urheilun kärkeen.