Riot Games tuo VALORANTIin kolmannen tarkkuuskiväärin
Riot Games julkisti 14.9. uuden rynnäkkökiväärin, Wardenin, joka saapuu VALORANTIin patchissa 13.06 22.9.2026. Pelin virallisessa julkaisussa uutta patchia vihjattiin sanoilla, että tällä kertaa mennään isolla. Kyseessä on pelin historian kolmas varsinainen tarkkuuskivääri Vandalin ja Phantomin rinnalle, ja ensimmäinen uusi kivääri sitten julkaisuvuoden 2020.
Warden maksaa 2 900 creditiä, eli saman verran kuin Vandal ja Phantom. Riot Games perusteli uutta asetta sillä, että se tarjoaa vaihtoehdon Vandal-Phantom-valinnalle täysostokierroksilla. Kehitystiimin mukaan peli hyötyy siitä, että pelaajilla on enemmän tapoja hallita ampumamekaniikkaa ja suunnitelmallisuutta, jotta Phantom-Vandal-kysymykseksi ei tarvitse enää taipua jokainen pelityyli.
“Rakastamme Phantom vastaan Vandal -keskustelua täysostokierroksilla, mutta ajattelimme, että tilaa on tyydyttää lisää pelityylejä ja tarjota lisää vaihtoehtoja”, kehitystiimi perusteli julkaisussaan.
Tähtäin erottaa Wardenin muista
Wardenin erottaa muista aseista ennen kaikkea 2x-tähtäin, kun Vandalissa ja Phantomissa suurennus on 1,25x. Ase on suunniteltu pitkien kulmien pitoon ilman sniper-aseen hintaa: Riot Gamesin mukaan tavoite on tarjota vaihtoehto niille, jotka eivät halua sitoutua sniperiin. Ensimmäisen laukauksen tarkkuus on paras pelissä, 0,04 tähtäimellä käytettynä, kun Vandalilla vastaava arvo on 0,157.
Hinta sama, mutta suorituskyky eri. Warden tekee 50 vahinkoa vartaloon kaikilla etäisyyksillä ja 200 päähän, mutta lippaaseen mahtuu vain 18 laukausta ja varalla on 36. Tulitusnopeus on 6,5 laukausta sekunnissa, kun Vandal ampuu 9,75 ja Phantom 11 laukausta sekunnissa. Riot Gamesin julkistamien lukujen mukaan ase palkitsee siis osuvuudesta, ei kräästämisestä. Warden näyttäytyy vertailussa Guardianin vaihtoehtona: sama pitkän matkan voima, mutta Vandalin ja Phantomin kaltainen käsittely (raportoitu).
Champions Shanghai saa pelata ilman uutuutta
Ajoitus on herkkä. Warden saapuu kaksi päivää ennen VCT Champions 2026 -turnauksen alkua Shanghaissa 24.9., ja Riot Games on vahvistanut, ettei asetta pelata turnauksessa. Ammattipelaajat saavat näin testata uutuutta vasta kauden päätapahtuman jälkeen. Patch 13.06 tuo mukanaan myös Gauntlet: Glitched -pelimuodon, jossa kahdeksan kaksintaista rakentaa kykyjä eri Agenteista, sekä Agent Mastery -progressiojärjestelmän.
Warden on vuoden 2026 toinen uusi ase Bandit-pistoolin jälkeen, ja ensimmäinen uusi ase sitten vuoden 2024 Outlaw’n.


