BC.Game:n toimitusjohtaja Ali “Ako” Muhanned kertoo organisaation aasialaispelaajien pitävän joukkueen pisimmistä sopimuksista. Hänen mukaansa kaikki pelaajat ovat pitkillä sopimuksilla ja organisaatio on Aasiassa jäädäkseen.
Ako avasi viime päivien tapahtumia All About Counter-Strike -podcastin jaksossa 87, jossa häntä haastattelivat James “BanKs” Banks ja Jonatan “Devilwalk” Lundberg. BC.Game pudotettiin 6.10. pois Majorin karsinnoista Valven sääntömuutoksen jälkeen ja palautettiin poikkeusluvalla takaisin jo seuraavana päivänä.
Valvelle kerrottiin totuus
Ako sanoi podcastissa, että BC.Game lähetti Valvelle sähköpostia ja näytti suunnitelmansa saadakseen poikkeusluvan Aasian karsintapaikkaan. “Esitimme asiamme melko selvästi, näytimme suunnitelmamme. Otimme heihin yhteyttä, lähetimme sähköpostia ja kerroimme vain totuuden. Kaikki pelaajamme ovat pitkillä sopimuksilla, aasialaispelaajamme ovat itse asiassa ne, joilla on pisimmät sopimukset, joten me ollaan täällä jäädäksemme.”
Ako kertoo, että Valven sääntömuutos oli hänen ymmärryksensä mukaan suunnattu kaksoiskansalaisuuksien ja sopimusten epäreilun purkamisen hyväksikäyttöön, eikä vastannut BC.Game:n tilannetta. Hänen mukaansa toimittaja Milan “Striker” Švejda auttoi yhteydenotossa Valveen. Ennen poikkeusta Ako julkaisi X:ssä avoimen kirjeen, jossa BC.Game tarjoutui aloittamaan Aasian rankingissa nollapisteistä.
Asapille annettu lupaus
Paluu Euroopan karsintareitille olisi tarkoittanut, että Tyson “asap” Paterson olisi pitänyt poistaa kokoonpanosta. Ako sanoi torjuneensa ajatuksen suoraan: “Sehän olisi merkinnyt, että asap poistettaisiin. Torjuin sen heti puhelussa, sanoin ettei se tule tapahtumaan, se on lupaus jonka annoin hänelle.”
Ako lisäsi, ettei BC.Game tarvitse Major-paikkaa selvitäkseen ja pitää mieluummin kiinni sanastaan. Ako itse on antanut koko selityksensä, eikä Valve ole julkisesti vahvistanut hänen versiotaan tapahtumista. BC.Game on maailmanrankingissa sijalla 68, ja joukkue hakee paikkaa PGL:n Singapore Majoriin Aasian kautta.




